administracja: gość | - Zaloguj

Ciekawostki o zwierzętach i wodzie

- Spragniony wielbłąd potrafi wypić jednorazowo 100 litrów wody w ciągu 10 minut. Gdy zwierzę nie jest zmuszone do wielkiego wysiłku wytrzymuje bez picia do 10 miesięcy. 

 

Zawartość wody w ciele ludzkim

Zawartość wody w różnych częściach ciała przedstawia się następująco:
 
mózg – 75%
kości – 22%
nerki – 83%
mięśnie – 76%
krew – 83%

Zużycie wody do produkcji

Ilość wody potrzebna do wyprodukowania różnych towarów:

 

  • 1 kg cukru – 80 litrów
  • 1 kg papieru – 40 litrów
  • 1 kg wełny – 150 litrów
  • 1 kg aluminium – 1250 litrów
  • 1 samochód – 35 000 litrów

Rok 2010 - Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej

Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 2010 rok Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej, dlatego też ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Ziemi 2010 przebiegać będą pod hasłem RÓŻNORODNOŚĆ W NAS, BIORÓŻNORODNOŚĆ WOKÓŁ NAS.

 

Rok 2010 to rok jubileuszowy - świętować będziemy 40.lecie obchodów Dnia Ziemi na świecie i 20.lecie w Polsce.

Występowanie wody

Woda jest na Ziemi bardzo rozpowszechniona. Występuje głównie w oceanach, które pokrywają 70,8% jej powierzchni, ale także w rzekach, jeziorach i w postaci stałej w lodowcach. Część wody znajduje się pod powierzchnią ziemi lub w atmosferze (chmury, para wodna). Niektóre związki chemiczne zawierają cząsteczki wody w swojej budowie (hydraty – zawierają tzw. wodę krystalizacyjną). Woda występująca w przyrodzie jest roztworem soli i gazów. Najwięcej soli mineralnych zawiera woda morska i wody mineralne; najmniej woda z opadów atmosferycznych. Wodę o małej zawartości składników mineralnych nazywamy wodą miękką, natomiast zawierającą znaczne ilości soli wapnia i magnezu – wodą twardą.

Znaczenie kulturowe wody

W kulturowej symbolice woda jest jednym z żywiołów:

- czterech w kulturze europejskiej,

- pięciu w tradycji chińskiej,

- pięciu w tradycji japońskiej,

- trzech w tradycji celtyckiej (tu woda jest tylko częścią jednego z żywiołów).

 

Przeciwstawiana jest ogniowi, powietrzu i ziemi (w Europie), ogniowi, metalowi, drewnu i ziemi (w Chinach), ogniowi, powietrzu, ziemi i piorunowi (w Japonii). W tradycji celtyckiej żywioły to Ziemia, Ogień i Sztorm, woda jest częścią tego ostatniego. Symbolizuje życie, płodność i oczyszczenie (choć bywa także ukazywana jako siła zła, zwłaszcza w przeciwstawieniu wody czystej i brudnej).

Woda jest częstym elementem mitów kosmogonicznych. Bywa też uważana za medium ułatwiające przejście z jednego świata do drugiego (w mitologii starożytnej Grecji Charon przewoził łodzią duszę zmarłego do Hadesu, gdzie pijąc wodę ze źródła Lete zapominała o minionej egzystencji). W wielu religiach zanurzenie w wodzie symbolizuje oczyszczenie i odrodzenie (chrzest).

Zapotrzebowanie na wodę

Średnio tracimy około 2,6 litra wody każdego dnia. Ilość ta jest większa w gorące, w suche i wietrzne dni, lub po energicznych ćwiczeniach. Każdy ubytek wody musi być na bieżąco uzupełniany, dlatego też ogólnie zaleca się dorosłym spożywanie około 1,5-2 litrów płynów każdego dnia, a łącznie z wodą zawartą w żywności około 3-3,5 litra dziennie. Generalnie, dorośli w przybliżeniu potrzebują 1 ml wody na 1 kcal spożytej energii, chociaż ilość ta się zmienia i w zależności od intensywności pocenia, może sięgać do 1,5 ml/kcal. Straty wody w organizmie zwiększają się także podczas długotrwałej choroby, przy biegunkach, gorączce i poparzeniach, dlatego ważne jest abyśmy w tych przypadkach pili dużo wody.

Co ciekawe, tak zwane "stałe" pożywienie dostarcza nam znaczących ilości wody: w przybliżeniu ⅓ płynów jakie przyjmujemy. Warzywa zawierają prawie 95% wody a biały chleb około 37%. Woda jest również wytwarzana w naszym organizmie jako produkt przemiany materii, średnio ~250 ml na dzień.

Braki wody na świecie

Wg. ONZ w 2025 r. dwie trzecie populacji ludzi na świecie będzie odczuwało brak wody. Ostatnia tragedia w Haiti spowodowała spekulacje wodą w tym biednym kraju i jej sprzedaż w cenie 10 dolarów/butelkę.

W Polsce natomiast prowadzone są "bitwy polityczne" o cenę wody przez "wybrańców narodu" a zasoby wody mamy na poziomie Egiptu ale o tym nikt nie mówi ponieważ jest to niezbyt medialny temat.”

Woda a praca mózgu

 

Ośrodki nerwowe w mózgu kontrolują uczucie pragnienia oraz ilość moczu jaką wytwarza nasz organizm. Niektórzy eksperci uważają, że w chwili gdy odczuwamy pragnienie, nasz organizm jest już w stanie nieznacznego odwodnienia. Jeśli zignorujemy te sygnały, mózg wyśle informację do nerek aby zwiększyły wchłanianie zwrotne wody i zredukowały produkcję moczu. Dlatego też, aby napić się wody, nie powinniśmy czekać aż poczujemy pragnienie. 

22 kwietnia Dniem Ziemi

obraz

 

Dzień Ziemi (ang. Earth Day), znany też jako Światowy Dzień Ziemi - to nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Korzenie Dnia Ziemi wiążą się z obserwacją przesilenia letniego, ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia.

 

Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell, na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969r. Pierwszy raz Dzień Ziemi ogłosił 21 marca burmistrz San Francisco, Joseph Alioto w 1970r. Ideę poparł Sekretarz Generalny ONZ, U Thant.. W momencie kiedy Słońce przechodzi w Gwiazdozbiór Barana, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju (ang. Peace Bell). Ma to zwykle miejsce 20 lub 21 marca. W styczniu 1970 roku propagatorzy z nurtów proekologicznych postanowili nazwać organizowane 22 kwietnia akcje Dniem Ziemi. Sukces tego pomysłu stałe się zaczynem dorocznych obchodów, które wypromował Gaylord Nelson, amerykański senator wspierający ochronę środowiska.

 

W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od roku 1990. Dzięki przywróconej Polakom wolności, organizacje pozarządowe promujące postawy ekologiczne mogły żywo włączyć się w międzynarodowe obchody Dnia Ziemi. W Polsce bardziej popularna stała się data 22 kwietnia ze względu na kapryśną aurę, która często zniechęcała w marcu do udziału w imprezach plenerowych.

22 marca - Światowy Dzień Wody

obraz

 

Święto zostało ustanowione 22 grudnia 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w czasie konferencji UNCED w Rio de Janeiro (Brazylia).
Powodem ustanowienia święta był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

 

Pierwsze obchody Światowego Dnia Wody odbyły się w 1993 r. Każdego roku obchodzony jest pod innym hasłem. W tym roku przewodnim hasłem jest – „Czysta Woda dla Zdrowego Świata”, co ma potwierdzać, że czysta woda jest życiem, a nasze życie zależy od tego jak dbamy o jakość naszej wody. Ochrona jakości wody jest zbiorową odpowiedzialnością za wspólne korzyści.

 

Prof. Jacqueline McGlade, dyrektor zarządzający EEA powiedział: „Jeśli chodzi o wodę, żyjemy ponad stan. Krótkotrwałe rozwiązanie problemu niedoboru wody polegało na pobieraniu większej ilości wody z powierzchni ziemi i zasobów zgromadzonych pod jej powierzchnią. Zasoby wodne są nadmiernie eksploatowane, co wywiera silny wpływ na jakość i ilość pozostałej wody oraz na ekosystemy, które są od niej uzależnione. Musimy zmniejszyć popyt, ograniczyć do minimum ilość pobieranej wody oraz zwiększyć efektywność jej zużycia”.
Miejmy na uwadze te słowa i pamiętajmy, że możemy chronić środowisko nie tylko segregując odpady w przydomowych śmietnikach, ale również ograniczając nadmierne zużywanie wody.

 

18 marca przypada Międzynarodowy Dzień Słońca

 

Z inicjatywy NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA 18 marca został ogłoszony Międzynarodowym Dniem Słońca, właśc. Międzynarodowy Dzień Słońca i Ziemi, ang. Sun-Earth Day. Święto ma na celu upowszechnianie wiedzy o Słońcu, jego wpływie na Ziemię, jego jonosferę i magnetosferę.

Pierwszy raz obchodzone było w roku 2007. W 2009 główne obchody odbyły się 18 marca, w 2010 będą obchodzone 20 marca obok Międzynarodowego Dnia Astrologii.

Przysłowia o wodzie

- Chleb i woda, nie ma głoda.

- Cicha woda brzegi rwie.

- Dopóty dzban wodę nosi, dopóki się ucho nie urwie.

- Patykiem na wodzie pisane.

- Gość w dom, woda do zupy.

- Robić wodę z mózgu.

- W gorącej wodzie kąpany.

- Spływa jak woda po kaczce.

- Małe źródła tworzą wielkie wody.

- Głupota jest jak woda wszystko w sobie pomieści.

- Wodę pij, wodą się myj a będziesz zdrów.

- Wtedy się wodę szanuje kiedy jej w studni brakuje.

- Rzucić kogoś na głęboką wodę.

- O chlebie i wodzie.

- Nie można wejść dwa razy do tej samej wody.

- W mętnej wodzie ryby łowi.

- Na wodzie pisane.

Woda - tłumaczenia w różnych językach świata

 

• afrykanerski: (1.1) water                                           • albański: (1.1) ujë

• angielski: (1.1) water                                                 • arabski: (1.1) ماء (mā')

• aramejski: (1.1) ܡܲܝܵܐ                                                   • białoruski: (1.1) вада (wada)

• chorwacki: (1.1) voda f                                              • czeski: (1.1) voda f

• dolnołużycki: (1.1) wóda f                                         • duński: (1.1) vand n

• esperanto: (1.1) akvo                                                • estoński: (1.1) vesi

• fiński: (1.1) vesi                                                          • francuski: (1.1) eau f

• górnołużycki: (1.1) woda                                           • grecki: (1.1) νερό n

• hindi: (1.1) पानी (pānī)                                               • hiszpański: (1.1) agua f

• holenderski: (1.1) water n                                         • ido: (1.1) aquo

• islandzki: (1.1) vatn n                                                • japoński: (1.1) 水 (みず, mizu)

• jidysz: (1.1) וואַסער n (waser)                                    • kakczikel: (1.1) ya'

• litewski: (1.1) vanduo m                                           • łaciński: (1.1) aqua f

• nauruański: (1.1) ebok                                              • niemiecki: (1.1) Wasser n

• norweski (bokmål): (1.1) vann n                              • owambo: (1.1) omeya

• perski: (1.1) آب (āb)                                                  • połabski: (1.1) vådă

• portugalski: (1.1) água f                                          • rosyjski: (1.1) вода f (woda)

• słowacki: (1.1) voda                                                 • słoweński: (1.1) voda

• sranan tongo: (1.1) watra                                       • sycylijski: (1.1) acqua

• szwedzki: (1.1-2) vatten n                                      • turecki: (1.1) su

• ukraiński: (1.1) вода f (woda)                                 • volapük: (1.1) vat

• węgierski: (1.1) víz                                                  • włoski: (1.1) acqua f

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.